10 Şubat 2018 Cumartesi

V Yakalı Kum Beji Kaşmir Erkek Kazak


4 gün sonrası için şahane bir erkeğe Sevgililer Günü hediyesi alternatifi olabilir. Pahalı bir hediye alabilecek durumda olanlara hitap eden bir üründür. Massimo Dutti mağazalarında fiyatı 579 TL'dir. Sade ama şık ve klas görünmektedir. Rengi birçok farklı renkle kombinlenmeye müsaittir. 


Saf kaşmir pahalıdır, bu yüzden yüzde 100 kaşmir etiketiyle satılan bir ürünün uygun fiyatlı olması beklenemez. Kaşmir, en değerli yün çeşididir. En kalitelisi Himalayalar'da yaşayan keçilerden elde edilenidir. 1 yılda sadece birkaç bin ton kaşmir elde edilir ve bu miktarla bütün dünya pazarlarının talebinin karşılanması söz konusudur. Çin ve Moğolistan'da da seri olarak kaşmir üretilmektedir ama onların kalitesi daha düşüktür.


Kaşmir kazak, hırka, şal ve bornoz gibi ürünler, bakımlarının titiz ve doğru bir şekilde yapılması şartıyla uzun yıllar boyunca deforme olmadan kullanılabilirler. Kralların kumaşı olarak da bilinen bu yün kumaş türü inanılmaz derecede yumuşaktır. Bu çok özel yünün hası, yumuşak yapısı yüzünden, makineye gelmez, el dokuması olarak üretilir. Bu zaman alan, zahmetli bir iştir ve ürünün fiyatını etkiler. Kaşmir yününden imal edilen bir üründe kullanılan ipliğin kat sayısı ne kadar çok olursa ürünün sıcak tutma özelliği de o kadar yüksek olur.


Kaşmirin yapısı diğer yünlerden daha yumuşak ve hafif olmakla beraber sıcak tutma özelliği onlardan aşağı yukarı 8 kat daha fazladır. Bu kumaşın elde edildiği keçiler, yünlerinden faydalanılan diğer koyunlara göre çok daha az miktarda ürün sağlarlar. Ortalama boyutlardaki kolsuz bir kaşmir süveter için 3 veya 4 keçinin 1 yıl boyunca ürettiği bütün yünün kullanılması gerekir. 

Piyasada nispeten ucuz kaşmir ürünler de bulabilirsiniz. Fakat bunları elde etmek için kaşmir keçileri doğal ortamlarından farklı bir ortamda beslenip bakılır ve ürünlere sentetik malzemeler de eklenir. Bu yüzden bunlarda gerçek kaşmir ile üretilen tekstil ürünlerindeki yumuşaklığı, sıcak tutma özelliğini, kaliteyi ve dayanıklılığı bulamazsınız. 
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder